Практичні поради психолога

                        « Як вберегти себе від паніки»


      Що робити  аби зберігати спокій під час кризового стану, та не піддаватись паніці , яка накриває наче хвиля?


      Безперечно, хвилюватися – це нормально, відчувати страх перед реальною загрозою, яку ми не можемо контролювати – це природно, адже коли є загроза життю, про яку застерігають у всьому світі – це не може не викликати емоційних реакцій. Ми мусимо адаптуватися та навчитися зберігати спокій. Тому потрібно вдатися до пошуку особистих внутрішніх ресурсів, які допоможуть вберегти від паніки. Багато залежить і від кожного з нас. Не будьмо байдужими, підтримаймо один одного!

 

      Шукаймо позитиву у всьому адже це – чудовий час:

    - зупинитися,

    - без метушні і поспіху насолодитися ранковою кавою,

    - поспілкуватися про важливе,

    - вдосталь побути зі своєю сім’єю,

    - почитати, подивитись фільми,

    - вичистити будинок від зайвого мотлоху, а розум від зайвих думок, які ще  вчора були такі важливі,

    - розставити нарешті пріоритети і переглянути ще раз систему цінностей, відчути, що є насправді дороге і цінне, а що другорядне,

   - врешті-решт почати цінувати кожну мить життя – бо воно таки крута штука!

   - тримаймося разом, допомагаймо один одному, хто чим може, хто чим уміє, адже разом – ми сила!

 

     Змініть фокус уваги на те, що ви самі можете контролювати. Щоб уберегти себе і свою психіку від «соціального зараження» і «масового психозу», вам необхідно зберегти нормальну здатність до критичного та логічного мислення і не впасти в одержимість.

 

 Тримайте зв'язок з реальністю! І зберігайте критичність мислення.

  Сприйняття реальності відбувається через проживання 5 стадій: заперечення, гнів, тривога, депресія, прийняття. Головне не «зависнути» в стадії заперечення - не заперечувати факт небезпеки ситуації, не ігнорувати рекомендацій та дотримуватися всіх правил. Також важливо не зануритися надовго в стадію депресії - якщо ознаки депресії тривають 2-3 тижні у вас або ваших близьких - зверніться за психологічною допомогою. Зберігайте спокій і розв'язуйте реальні проблеми по мірі їх надходження.

      Дбайливо ставтесь до себе та своїх близьких

   Криза – це ресурсний стан, головне прибрати присмак катастрофи. Під час кризи добре вчитись чомусь новому. Вчитися про себе піклуватись. Вчитися робити емоційну профілактику. Вчитися робити чистку інформації (детокс). Вчитися аналізувати отриману інформацію і робити з неї висновки.

     Не намагайтесь вирішувати глобальні проблеми, зосередьтесь на піклуванні про своїх близьких. "У момент палкого обговорення подій в інтернеті ви відволікаєтеся від найважливішого - від себе і від своїх близьких. Ви не можете впливати на глобальні процеси, але можете впливати на свій мікросоціум.

     Дозовано сприймайте інформацію та довіряйте лише перевіреним джерелам. Вчіться розділяти факти від думок.

    Ще раз наголошую!!! Дозвольте собі позитив. Переглядайте легкі і позитивні фільми, читайте надихаючу літературу, грайте з дітьми в ігри, вчить вірші, малюйте, танцюйте та співайте, готуйте смачну їжу,балуйте себе,діліться з близькими позитивною інформацією,зробіть те,на що раніше не вистачало часу,поцікавтесь чимось новим.

    А тим, кому дійсно складно впоратися зі своїми переживаннями в цей період, кому дуже страшно за себе і своїх близьких, не доводьте психіку до виснаження, панічних атак, неврозу чи депресії.

    Зверніться вчасно до психолога. Для цього зараз навіть з дому виходити не треба. Будьте здорові фізично і психічно! Бережіть себе і близьких вам людей!

 

    Якщо відчуваєте напади паніки, у вас підвищується тиск і ви не можете контролювати свої емоції (найчастіше – страх або гнів), потрібно займатися профілактикою тривожності, звертатися за підтримкою до психотерапевтів, які допоможуть раціоналізувати свої думки і привести свої емоції і відчуття в тілі в порядок.

 

   Бережіть своє психічне здоров’я, намагайтесь не піддаватись паніці!